Badania wykopaliskowe prowadzone na terenie Starego Miasta w Elblągu trwały ponad 30 lat i zaowocowały najbogatszym zbiorem zabytków archeologicznych w naszym kraju.
Muzeum archeologiczno-historyczne w Elblągu to najstarsze muzeum na Warmii i Mazurach i jedno z najstarszych w Polsce. Elbląscy archeologowie dostarczyli wielu informacji na temat układu urbanistycznego miasta i jego zabudowy. Świadczą o tym zabytki i dokumenty związane z historią miasta, pieczęcie oraz bogaty zbiór monet i rycin.
Uzyskano również dużą wiedzę o kulturze materialnej miasta oraz przemyśle – tego, co było wytwarzane, jak przebiegała wymiana handlowa towarów. W zbiorach muzeum znajdują się przepiękne, zdobione meble, ceramika oraz przedmioty z cyny i srebra. Obrazują one, jak wysoki był poziom umiejętności rzemieślników elbląskich na przełomie XVII i XVIII wieku.
Prawdziwymi skarbnicami wiedzy dla badaczy zawsze są latryny, tak było i tym razem. Znaleziono tam, zachowane w bardzo dobrym stanie instrumenty muzyczne, tabliczki woskowe, znaki pielgrzymie, a nawet zabawki dziecięce. Olbrzymi zbiór zabytków ze skór, gliny, metalu, drewna oraz szkła świetnie obrazuje codzienność mieszkańców Elbląga od XIII aż do początków XX wieku.
W zbiorach muzeum znajduje się unikatowe zabytki związane z działalnością osady Truso, ludem Gotów, liczne eksponaty etnograficzne, a także jedna z największych w Europie kolekcja ceramiki kadyńskiej pochodząca ze zbiorów Edwarda Parzycha, prywatnego kolekcjonera z Elbląga.
Aktron / Wikimedia Commons
(MM)